Silverkaninen
Av Maria Grund
Bokförlaget Polaris 2025
ISBN 9789177956426, Inbunden, 435 sidor
Svenska Deckarakademin gav Maria Grunds första bok Dödssynden debutpriset 2020. Med all rätt. Hon har hållit stilen i sina böcker även om hon flyttade intrigen från Gotland till Småland. Och även med lite olika tidsperspektiv. Nu är det Gotland igen, och lite Småland.
I denna, den femte boken, hittas en gammal kvinna mördad med avskurna öron på en enslig gård. Det finns få spår. Polisen Sanna Bergling är tillbaka, nu höggravid. Hennes förlossning är planerad en vecka framåt. Det finns få poliser tillgängliga så hon får bli ansvarig trots sitt tillstånd, tillsammans med kollegan Carina Lidman.
De är båda intressanta och välgestaltade personer att följa. De har naturligtvis ett privatliv men det inkräktar inte så mycket på kriminalberättelsen. Balansen mellan familj och spänningsintrig kan vara svår, men Maria Grund hanterar den perfekt.
På mordgården ruvar många hemligheter. Här har saker försiggått som sakta avslöjas. Sakta går också utredningen. Det är inte mycket action i berättelsen förrän mot slutet.
I de två tidigare böckerna har en ung Sanna Bergling tjänstgjort i byn Augu i Småland. På värdshuset där knackar en främmande kvinna på och uppger att hon är det barn som försvann i trakten tjugo år tidigare. Det visar sig ha kopplingar till det gotländska fallet
Maria Grund har ett språk jag njuter av att läsa och hennes miljö- och personbeskrivningar är verkligen skickligt gjorda. Även om slutet är lite överkonstruerat var läsningen 100 % angenäm och spännande.
I eftertexten kan skönjas att Sanna Bergling nu är ett avslutat skrivobjekt. Hon kommer att vara saknad.
Betyg: 5 tomteluvor
Foto: Joel Nilsson


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar