Frusen gryning
Av Filip Landell
HarperCollins 2025
ISBN 9789150980981, Inbunden, 288 sidor
Filip Landell är genredebutant. Han har tidigare utgivit ett par fantasyromaner. Han har trädgårdsmästaryrket gemensamt med deckarförfattaren Kjell Eriksson.
När han nu ger sig in på deckarområdet är det med en klassisk historia. Ett begränsat antal personer befinner sig på en annars obebodd ö för att under några dagar gå en fotokurs. Deras mobiler samlas in (och försvinner spårlöst) och vädret blir sämre. Snöstorm. De blir helt enkelt fast på ön och våldsbrott inträffar. De sex kursdeltagarna verkar också ha helt andra agendor för sin vistelse, fotograferingen blir det inte mycket av.
Jovisst har vi läst den här historien förut, den är i få stycken originell. Det är förvisso ovanligt välskrivet och bitvis blir det mycket spännande, de sista sidorna läser man hastigt av nyfikenhet. Jag är väl inte helt bekväm med upplösningen, lite lurad känner jag mig.
Författaren har ändå åstadkommit en angenämt tät och koncentrerad historia. Skickligt låter han kursdeltagarna framträda i egna korta kapitel, så att man sakta blir varse deras bevekelsegrunder.
Betyg: 3 tomteluvor
Foto: Ola Axman
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar